Κυριακή 12 Μαϊος 2024

PPERIBALLONTIKH

Την Κυριακή 7.2.2016, μαθητική ομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Φιλίππειου Γυμνασίου Βέροιας επισκέφτηκε τον Χορευτικό Όμιλο Βέροιας στην αίθουσά του, στην οδό Τραπεζούντος 31 στον Προμηθέα. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που υλοποιείται κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά στο σχολείο, με τίτλο: «Μονοπάτια και διαδρομές Πολιτισμού στην Ημαθία» Τη σχολική ομάδα υποδέχθηκαν και φιλοξένησαν ο πρόεδρος και χοροδιδάσκαλος του Χ.Ο.Β. Γιάννης Τσιαμήτρος, μαζί με μέλη του Ομίλου. Ο συνταξιούχος, πλέον, εκπαιδευτικός Γιάννης Τσιαμήτρος, χρησιμοποιώντας οπτικοακουστικά μέσα (φωτογραφικό και ηχητικό υλικό), ανέλυσε συνοπτικά στους μαθητές τα ιστορικά, γεωγραφικά και πολιτισμικά στοιχεία των Ημαθιώτικων Πιερίων και συγκεκριμένα των χωριών της Δημοτικής Ενότητας Μακεδονίδος του Δήμου Βέροιας (Ριζωμάτων, Σφηκιάς, Πολυδεντρίου, Δασκίου, Χαράδρας και Ελαφίνας).

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την ενεργή συμμετοχή τόσο των μαθητών, όσο και των καθηγητών τους? σε διαδικασία εκμάθησης - μέσα στην αίθουσα του Ομίλου - ορισμένων τοπικών χορών (Τσουρναβίτκου, Περιστερούδα, Πατρώνα, του Κατσιάμπα) από τον χοροδιδάσκαλο του Ομίλου.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές τους:

α) Κεβρεκίδης Ιωάννης, υπεύθυνος υλοποίησης του προγράμματος, και β) Κερασίδου Αικατερίνη, συμμετέχουσα στο πρόγραμμα.
Παρόντες στην Περιβαλλοντική Δράση ήταν οι μαθητές:
Στανκίδης Κωνσταντίνος, Στεφανίδου Ελένη, Παπαδοπούλου Καλλιόπη,
Χατζηαντωνίου Στέφανος, Τζίμπουλα Αριάδνη, Μαββίδης Δημήτριος,
Κουκουτέγου Ελένη, Απλακίδης Δημήτριος, Κουζούπης Ανδρέας, Ναμίδου
Σοφία, Ναβροζίδου Αικατερίνη και Γραμματικόπουλος Νικόλαος.