Κυριακή 28 Απρίλιος 2024

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024 τα τμήματα Β4 και Β5 του σχολείου μας περιηγηθήκαμε στην πόλη μας, στο  πλαίσιο  του προγράμματος ‹‹Γνωρίζω την πόλη μου περπατώντας!›› Η περιήγησή μας σε ιστορικά μνημεία και παραδοσιακές γειτονιές της Βέροιας πραγματοποιήθηκε με ξεναγό τον ιστορικό-λαογράφο κ. Μάκη Δημητράκη.

Συγκεντρωθήκαμε στην πλατεία Δημαρχείου και συναντήσαμε τον ξεναγό μας. Οι πρώτες ενδιαφέρουσες πληροφορίες αφορούσαν την προέλευση της ονομασίας της πόλης μας και την ιστορία του κτιρίου μπροστά στο οποίο στεκόμασταν. Χτίστηκε το 1906-1908, όταν η πόλη ήταν ακόμη σκλαβωμένη στους Οθωμανούς. Στην είσοδο του υπήρχε επιγραφή με χρυσά γράμματα: «Ελληνικό Γυμνάσιο Ελληνικής Κοινότητας Βέροιας». Ως το 1996 λειτουργούσε σα σχολείο. Σήμερα λειτουργεί πλέον ως Δημαρχείο.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε τις παραδοσιακές συνοικίες της Μακαριώτισσας και της Κυριώτισσας. Εντυπωσιαστήκαμε από το ναό της Αναστάσεως Σωτήρος Χριστού ή Εκκλησία του Χριστού. Είναι μεσαιωνικός με τοιχογραφίες στο εσωτερικό του από τον Γεώργιο Καλλιέργη. Λίγο πιο κάτω μπορέσαμε να θαυμάσουμε τον τρούλο του ναού Αγίων Κηρύκου και Ιουλίττας (14ος αιώνας) , μέσα σε μια συστάδα κατοικιών. Περπατώντας ανάμεσα στα παλιά αρχοντικά σπίτια με τους ψηλούς μαντρότοιχους και τις βαριές ξύλινες πόρτες μεταφερθήκαμε σε μια άλλη εποχή και συνειδητοποιήσαμε τις διαφορετικές όψεις της πόλης μας. Ο ξεναγός μας , μας εξήγησε την αρχιτεκτονική των σπιτιών με τα σαχνισιά , τις εσωτερικές αυλές, τα λιακωτά και τις εξώπορτες με το ρόπτρο και  τα πολλά μεταλλικά καρφιά. Στη συνοικία της Κυριώτισσας  συναντήσαμε τις εκκλησίες του Αγίου Σάββα , του Αγίου Βλασίου, της Παναγίας Υπαπαντής ή Παναγούδας, του Αγίου Ανδρέα και συνειδητοποιήσαμε γιατί η πόλη μας καλείται και ‹‹Μικρή Ιερουσαλήμ››.

Περπατώντας στους πλακόστρωτους δρόμους και τα καλντερίμια  φτάσαμε στα Δίδυμα Λουτρά, που χτίστηκαν σύμφωνα με μαρτυρίες γύρω στα 1650 και λειτούργησαν ως δημόσια λουτρά μέχρι το 1934. Το ένα λουτρό  χρησιμοποιούταν από τους άνδρες και το άλλο από τις γυναίκες.  Στο ανδρικό τμήμα  διατηρούνται σπάνιες για μνημείο αυτού του τύπου τοιχογραφίες με σκηνές κυνηγιού. Σήμερα γίνονται εργασίες συντήρησης και αποκατάστασης.

Στη συνέχεια βρεθήκαμε στην Παλαιά Μητρόπολη της Βέροιας. Οι πληροφορίες ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρουσες…. Πρόκειται για έναν ναό που χτίστηκε τον 11ο αιώνα και είναι αφιερωμένος στους Αγίους Αποστόλους Πέτρο και Παύλο. Την περίοδο των Οθωμανών μετατράπηκε σε τζαμί και ονομαζόταν  Χουνκιάρ Τζαμί.

Αμέσως μετά βρεθήκαμε στην εβραϊκή συνοικία με τα λιθόστρωτα σοκάκια και τα επιβλητικά αρχοντικά. Σταθήκαμε μπροστά στην αρχαιότερη Συναγωγή στη βόρεια Ελλάδα και αναλογιστήκαμε την πορεία των εβραίων της Βέροιας. Η άλλοτε πολυπληθής κοινότητα έχει σήμερα έναν μόνο εκπρόσωπο στην πόλη μας.

Τέλος, ανεβήκαμε τα σκαλιά στο βήμα του Αποστόλου Παύλου. Ο Απόστολος Παύλος επισκέφτηκε δυο φορές τη Βέροια και κήρυξε το ευαγγέλιο. Αυτή ήταν η τελευταία στάση της περιήγησης μας.

Ευχαριστούμε τον κ. Δημητράκη για όλα όσα μας έμαθε και για την υπομονή που έδειξε…… Νιώσαμε σα να μεταφερθήκαμε για λίγες ώρες  σε μια άλλη εποχή, πολύ διαφορετική από τη δική μας…

Ευχαριστούμε πολύ!